Płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi prawidłowego szczotkowania zębów, ale może dotrzeć tam, gdzie nie dotrze szczoteczka, a co za tym idzie – zapobiec wielu chorobom zębów i dziąseł. Dowiedz się, jakie rodzaje i właściwości może mieć płyn do płukania jamy ustnej.
Płyn do płukania jamy ustnej – rodzaje i właściwości
Płyn do płukania zapobiegający próchnicy jest przeznaczony dla osób podatnych na rozwój tej choroby. Składnikiem takiego płynu jest fluor – naturalny minerał, który wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed kwasami i bakteriami.
Płyn do płukania na nadwrażliwość zębów jest dedykowany tym, którzy cierpią na tę przypadłość. Płyny do płukania stosowane przy nadwrażliwości powinny zawierać składniki zamykające otwarte ujścia kanalików zębowych i blokujące przesył bodźców do zakończeń nerwowych, na przykład jony potasu, oraz uzupełniać powstałe w szkliwie mikrouszkodzenia, na przykład związki fluoru i wapnia.
Płyn do płukania na problemy z dziąsłami jest pomocny przy zapaleniu dziąseł, aftach, krwawieniach i tym podobnych schorzeniach. Takie płyny zawierają składnik antybakteryjny lub kombinację takich składników.
Płyn do płukania wybielający zęby najczęściej jest stosowany jako dodatek do past do zębów o takim działaniu, dlatego najlepiej sięgać po produkty z tej samej serii. Ich działanie polega na usuwaniu nalotu i powierzchownych plam oraz podtrzymaniu jaśniejszego koloru szkliwa.
Płyn do płukania na nieświeży oddech (halitozę) zawiera kombinację efektywnych składników, które mogą zwalczyć różne przyczyny nieświeżego oddechu.
Płyn do płukania na suchość w jamie ustnej (kserostomia) zawiera składniki tworzące na tkankach jamy ustnej ochronną warstwę, dzięki czemu zabezpieczają je przed uszkodzeniami, atakiem bakterii i kwasów oraz próchnicą, która może się rozwinąć przy niedoborze śliny. Takie płyny łagodzą ból i pieczenie, koją istniejące już podrażnienia, nawilżają, eliminują towarzyszący kserostomii dyskomfort i pobudzają ślinianki do pracy.
Płyn do płukania ust stosowany przy aparatach ortodontycznych powinien działać wielopłaszczyznowo: chronić przed próchnicą, łagodzić podrażnienia i zapobiegać ich ponownemu powstawaniu, leczyć stany zapalne, eliminować bakterie oraz znosić dyskomfort towarzyszący noszeniu aparatu.
Dodaj komentarz