Pielęgnacja

Jakie są rodzaje trądziku?

Trądzik to wykwity skórne występujące zwłaszcza na twarzy. Dotyka głównie nastolatków, ale może się pojawić we wcześniejszym lub w późniejszym wieku. Poznaj podstawowe rodzaje trądziku: trądzik młodzieńczy, ropowiczy, skupiony, bliznowaty i piorunujący oraz trądzik występujący u noworodków i niemowląt.

Rodzaje trądziku

 • Trądzik młodzieńczy
  pojawia się w okresie dojrzewania na skutek burzy hormonalnej. Za trądzik młodzieńczy odpowiadają przede wszystkim androgeny, czyli męskie hormony płciowe, które występują także u kobiet. Androgeny powodują zwiększoną aktywność gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania zaskórników i zmian grudkowo-krostkowych na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Trądzik młodzieńczy mija po okresie dojrzewania i zwykle nie pozostawia śladów w postaci blizn.
 • Trądzik ropowiczy
  ma formę zaskórników, krost, grudek lub torbieli występujących na twarzy. Zmiany skórne są wypełnione ropą i po zagojeniu najczęściej pozostawiają blizny.
 • Trądzik skupiony
  jest głównie domeną mężczyzn. Zmiany skórne w postaci torbieli ropnych, głębokich nacieków i zaskórników pojawiają się pod pachami oraz w okolicy pachwin i pośladów. Po wygojeniu wykwitów obserwuje się duże, nierówne blizny.
 • Trądzik bliznowaty
  może występować samodzielnie lub towarzyszyć dwóm poprzednim rodzajom trądziku. Niekiedy trądzik bliznowaty pojawia się wyłącznie na karku. Objawia się powstawaniem w obrębie zmian typowych bliznowców – twardych włóknistych guzów o podłużnym lub nieregularnym kształcie.
 • Trądzik piorunujący
  obejmuje nie tylko skórę, lecz także cały organizm, głównie mężczyzn. Zmiany skórne przypominają wykwity towarzyszące trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu. Po ich wygojeniu na skórze pozostają blizny. Poza zmianami skórnymi występuje gorączka i bóle stawowe.
 • Trądzik u noworodków i niemowląt
  Trądzik, który pojawia się u noworodków, zazwyczaj jest łagodny i nie pozostawia śladów na skórze. Z kolei gdy zaskórniki, grudki, krosty lub torbiele ropne wystąpią u niemowląt, mogą skutkować pojawieniem się blizn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *