Pielęgnacja

TCA – czy to najlepszy z kwasów? Peeling mocno złuszczający

Kwas trójchlorooctowy (TCA) to pochodna kwasu octowego. W zależności od stężenia działa powierzchniowo lub w głębszych partiach skóry. O wielkości dawki decyduje dermatolog. Kwas TCA w stężeniu 10% – 35% stosuje się najczęściej; ma działanie powierzchniowe. Peeling średniogłęboki daje regularne używanie kwasu o stężeniu 35% – 50%. Czy wiesz, że kwas TCA jest najsilniejszym z kwasów stosowanych podczas zabiegów złuszczania naskórka? Na czym one polegają? Lekarz, nakładając kilka warstw preparatu z kwasem, w sposób kontrolowany wywołuje martwicę górnych warstw skóry i naskórka. W ten sposób usuwane są komórki skórki, a do wzrostu pobudzane są nowe. Peeling przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny, ujędrnia skórę i poprawia owal twarzy. Zabieg z zastosowaniem kwasu TCA wymaga pozostania w domu przez co najmniej 4 dni. Jeżeli efekt nie jest zadowalający, złuszczanie można powtórzyć po upływie około trzech tygodni.

Przed i po, czyli peeling kwasem TCA…

Na dwa tygodnie przed wykonaniem zabiegu należy stosować produkty nawilżające. Nie można także opalać się i wykonywać innych zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych. Po zabiegu zaś skórę trzeba myć delikatnymi kosmetykami i stosować specjalny preparat ochronno – gojący. Nie wolno zdrapywać łuszczącego się naskórka i mocno pocierać skóry twarz. W przeciwnym wypadku możesz nabawić się podrażnień, a na twojej cerze mogą pojawić się przebarwienia. Przez miesiąc nie wolno opalać się, ani malować.

Jak wygląda zabieg kwasem TCA?

Skórę oczyszcza się z sebum i makijażu, a następnie odtłuszcza. Oczy zabezpiecza się płatkami kosmetycznymi nasączonymi wodą lub łagodzącymi kosmetykami. Okolice warg i usta, skrzydełka nosa i rozszerzone naczynka ochrania się wazeliną kosmetyczną. Potem na skórze twarzy rozprowadza się preparat. Po upływie około 3 minut pojawia się uczucie pieczenia i palenia; do złagodzenia tych objawów używa się małego wentylatora. W tym czasie następuje zbielenie skóry i niszczenie uszkodzonej warstwy naskórka. Dermatolog może maksymalnie nałożyć 5 warstw kwasu TCA. Pacjenci z bardzo wrażliwą skórą otrzymują preparat przeciwbólowy lub miejscowe znieczulenie; nie jest wymagane zastosowanie neutralizatora. Normalnym objawem po zakończeniu zabiegu jest zaczerwienienie skóry. Po dwóch dniach od peelingu następuje złuszczanie, które potrwa około czterech dni. Skóra powraca do naturalnego wyglądu po około 10 dniach.

Jak działa kwas TCA?

Kwas TCA rozjaśnia przebarwienia, spłyca blizny i rozstępy. Wygładza zmarszczki, pobudza odnowę komórek i produkcję kolagenu. Do tego wyrównuje koloryt cery, regeneruje i rozświetla. Wskazaniami do zabiegu są: blizny, rozstępy, zmarszczki, fotostarzenie, przebarwienia, trądzik. Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z zabiegu. Przeciwwskazaniami są między innymi: opryszczka, alergia, trądzik różowaty, nowotwory, ciąża i karmienie piersią oraz AZS i ŁZS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *