Pielęgnacja

Pielęgnacja tatuażu. Jak dbać o tatuaż po zabiegu?

Decyzja o zrobieniu tatuażu powinna kończyć się podpisaniem oświadczenia, że „przyrzekam dbać o mój tatuaż aż do śmierci”. Choć brzmi to, jak żart, jest w nim ziarno prawdy. Nawet zagojony tatuaż trzeba pielęgnować, aby nie wyblakł, a skóra w tym miejscu była cały czas dobrze nawilżona. Jak dbać o tatuaż?

Tatuaż to ozdoba ciała, która zostaje z nami na zawsze. Nie zmywa się tak, jak henna. Nie da się jej odkleić jak tatuaż tymczasowy. Staje się integralną częścią naszej skóry. Z tego i wielu innych powodów warto bardzo poważnie przemyśleć swoją decyzję o zrobieniu tatuażu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy za kilka lat nie zmieni się nasz gust, lepiej zdecydujmy się na tymczasowe rozwiązanie np. tatuaż z henny. Przy okazji przetestujemy, czy nasza wizja takiego wzoru w takim miejscu sprawdzi się w praktyce. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że tatuaż to jest to, musimy dowiedzieć się, jak dbać o tatuaż.

Tatuaż musi się zagoić!

Podczas robienia tatuażu pod skórę zostaje wprowadzony specjalny barwnik. To jeden z bardziej inwazyjnych zabiegów upiększających, dlatego musi być wykonywany przez specjalistę. Konieczne są też sterylne warunki, odpowiednie urządzenie do robienia tatuażu i tusze, które nie podrażnią naszej skóry. Jednak mimo najlepszych warunków, zrobienie tatuażu zawsze wiąże się z pewnym okresem, który skóra potrzebuje, aby się zregenerować.

Pielęgnacja tatuażu po zabiegu, czyli w pierwszym okresie jest najważniejsza, bo ułatwia szybsze gojenie się skóry i łagodzi podrażnienia. Oczywiście o ile zastosujemy odpowiednie kosmetyki i nie zapomnimy o podstawowych zasadach higieny.

Pielęgnacja tatuażu po zabiegu

Jak dbać o tatuaż i skórę zaraz po zabiegu? Najważniejsze jest regularne przemywanie rany chłodną wodą z szarym mydłem, żelem antybakteryjnym albo płynem do higieny intymnej (ma odpowiednio kwaśne pH). Dzięki temu zapobiegniemy podrażnieniom i zakażeniom, które są bardzo częste, kiedy pielęgnacja tatuażu jest pomijana lub ktoś podchodzi do tego tematu pobieżnie.

Po myciu tatuaż osuszamy ręcznikami papierowymi, które świetnie chłoną wilgoć. Używanie ręcznika i pocieranie skóry nie jest dobrym pomysłem, kiedy tatuaż nie jest jeszcze wygojony. Możemy nabawić się jeszcze większych podrażnień.

Skoro tatuaż to rana, warto założyć na niego „opatrunek”. Nie zaleca się, aby była to klasyczna gaza lub bandaż. Po skończeniu rysunku tatuażysta zabezpiecza go przezroczystą folią. Ma to zapobiec ocieraniu się tatuażu np. o ubrania. Zabezpiecza go też przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi np. bakteriami. Przez pierwsze 2-3 dni po zrobieniu tatuażu należy zabezpieczać go folią (może to być zwykła folia spożywcza), która służy jako opatrunek. Ważne: folie należy stosować tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Jeśli siedzimy w domu przed telewizorem, możemy zdjąć opatrunek i dać skórze dostęp do świeżego powietrza.

Co do pielęgnacji tatuażu?

Jedno z częściej pojawiających się na forach internetowych pytań brzmi, czym smarować tatuaż. Teoretycznie osoba, która wykonuje tatuaż, powinna udzielić nam wszystkich niezbędnych wskazówek. Jednak w stresie związanym z całym zabiegiem, często zapominamy o zaleceniach, które dostaliśmy. Co do pielęgnacji tatuaż warto mieć pod ręką? Oto najpopularniejsze maści do tatuażu, które nie tylko przyspieszają gojenie i regenerują skórę, ale często podkreślają kolory.

  • Bepanthen – świetny zamiennik dla dedykowanych maści do tatuażu, które możemy dostać w profesjonalnych salonach; to antybakteryjny krem do pielęgnacji dziecięcej skóry, dlatego skutecznie chroni i jest łagodny, a do tego łatwo dostępny.
  • Reprintic – profesjonalna maść reklamowana jako kosmetyk odświeżający kolor tatuażu; dzięki niej pielęgnacja tatuażu może być łatwiejsza, bo bardzo dobrze natłuszcza skórę, ochrania ją przed przesuszaniem, a do tego świetnie pachnie.
  • Easy Tattoo – produkt doskonale znany przez miłośników tatuażu; polecany zarówno podczas gojenia tatuażu, jak i do późniejszej pielęgnacji, ponieważ bardzo dobrze odżywia skórę i nie pozostawia tłustych śladów na ubraniach.
  • Alantan – kolejna propozycja wprost z apteki, dzięki której bez problemu zadbamy o tatuaż, czyli maść z witaminą A; retinol to składnik, który wspomaga regenerację skóry i odnowę komórkową, dlatego przyspiesza gojenie tatuażu i świetnie pielęgnuje.

Czego nie używać?

Nie zaleca się stosowania kremów z wazeliną oraz różnego rodzaju balsamów do ciała, nawet jeśli są pozbawione konserwantów i sztucznych barwników. Tego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji można używać dopiero po 4 tygodniach od zabiegu, kiedy mamy zagojony tatuaż. Pielęgnacja zagojonego tatuażu również jest ważne, ale nie wymaga już tak specjalistycznych środków – wystarczy nawilżać wtedy skórę zwykłymi balsamami i chronić ją przed słońcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *