Jaki wpływ na włosy i paznokcie ma keratyna? Zastosowanie kosmetyczne keratyny

Keratyna to budulec skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór może spowodować uszkodzenia naskórka, łamanie się włosów i pękanie płytki paznokcia. Co to jest keratyna i gdzie występuje? Jakie jest zastosowanie kosmetyczne keratyny oraz jej wpływ na włosy i paznokcie?

keratyna.jpg

Co to jest keratyna i gdzie występuje?

Keratyna to białko włókienkowe oraz główny składnik naskórka, włosów i paznokci.

Keratyna w naskórku powstaje w procesie keratynizacji, czyli rogowacenia naskórka. W jego trakcie komórki skóry stopniowo obumierają i tworzą zrogowaciałą warstwę naskórka, która po około miesiącu ulega złuszczeniu. Nadmierna lub nieprawidłowa keratynizacja jest przyczyną wielu chorób skóry, takich jak łuszczyca i rybia łuska.

Keratyna jest głównym budulcem łodygi włosa. Jej włókna nadają włosom elastyczność, sprężystość i połysk. Z kolei jej brak prowadzi do otwierania się łusek włosa, a co za tym idzie ‒ do jego uszkodzeń mechanicznych i rozdwajania końcówek.

Ponadto keratyna jest głównym składnikiem paznokcia. Dzięki niej płyta jest twarda, więc odporna na uszkodzenia zewnętrzne.

Keratyna ‒ zastosowanie kosmetyczne

Keratyna hydrolizowana, czyli hydrolizat keratyny

Keratyna w kosmetykach do włosów, skóry i paznokci występuje pod postacią keratyny hydrolizowanej. Hydrolizat keratyny to białka rozpuszczalne w wodzie pozyskiwane w procesie kontrolowanej hydrolizy wełny owczej. Zawiera aminokwasy (podstawowy budulec białek) podobne do tych znajdujących się w ludzkich włosach i paznokciach. Dzięki temu keratyna hydrolizowana z łatwością wiąże się z naturalnymi białkami włosów, głęboko wnika w strukturę włosów oraz odbudowuje uszkodzenia powstałe w wyniku codziennego czesania i działania niekorzystnych warunków atmosferycznych (słońca, wiatru). W czystej postaci występuje jako klarowna ciecz o żółtym lub brunatnym zabarwieniu i charakterystycznym zapachu.

Keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który ma na celu intensywną i szybką regenerację włosów, a konkretnie wyprostowanie, wygładzenie i odżywienie ich struktury. Keratynowe prostowanie włosów polega na wprasowaniu keratyny w każdy pojedynczy włos przy wysokiej temperaturze. W ten sposób wszystkie ubytki zostają wypełnione keratynowym budulcem. Zabieg jest polecany w przypadku włosów puszących się, przesuszonych i zniszczonych. Można go wykonać w salonie fryzjerskim i w domu ‒ za pomocą suszarki i prostownicy do włosów.

Keratyna w kosmetykach do pielęgnacji włosów

Keratyna hydrolizowana jest składnikiem szamponów, odżywek, preparatów do stylizacji włosów oraz płynów do trwałej ondulacji i rozjaśniania włosów. Jej celem jest regeneracja uszkodzonego włosa, która odbywa się poprzez uzupełnienie niedoboru naturalnych składników budujących jego strukturę. W związku z tym keratyna hydrolizowana jest przeznaczona do włosów suchych, łamliwych, matowych i zniszczonych, na przykład po zabiegach chemicznych.

Wpływ keratyny na włosy

Keratyna wzmacnia włosy, zwiększa ich objętość i nadaje im blask. Dzięki niej włosy są nawilżone i miękkie. Ponadto keratyna zamyka łuski włosa, regeneruje rozdwojone końcówki i przedłuża skręt włosów po trwałej ondulacji. Co więcej, chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, między innymi przed tymi powstałymi podczas czesania. Keratyna, dzięki zawartości siarki, która działa przeciwgrzybicznie i łagodząco, poprawia stan skóry głowy ‒ między innymi likwiduje łupież. Ponadto zabezpiecza włosy przed szkodliwym wpływem środków utleniających, farb i preparatów do trwałej ondulacji. Keratyna także chroni włosy przed wysuszającym działaniem silnych środków myjących zawartych w szamponach oraz zapobiega negatywnemu wpływowi promieni UV i wiatru.

Wpływ keratyny na paznokcie

Hydrolizat keratyny, zawarty między innymi w lakierach do paznokci i kremach do rąk, regeneruje strukturę uszkodzonej płytki paznokciowej, to znaczy utwardza ją i pogrubia. Ponadto zapobiega łamaniu się i rozdwajaniu paznokci, nawilża i goi pękający naskórek wokół paznokci oraz poprawia stan pożółkłych i przebarwionych paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *