Pielęgnacja

Alergia na słońce. Czy tobie też nie wolno się opalać?

Czy słyszałaś kiedykolwiek o alergii na słońce? I czy w ogóle uwierzyłabyś, że niektórzy ludzie nie mogą się opalać? Jeżeli nie chcesz tracić wakacyjnych dni i ciepłych promieni słońca, sprawdź, czy żadna alergia cię nie dotyczy. Poznaj też najczęściej występujące rodzaje alergii na słońce.

Alergia słoneczna – czynniki

Do czynników, które zwiększają podatność na alergie słoneczne, zalicza się najczęściej:

  • rasę – alergia na słońce występuje głównie u rasy białej,
  • geny – osoba, która ma kogoś w rodzinie uczulonego na promienie słońca, również jest narażona na taki sam typ alergii,
  • leki – alergię na słońce zwiększają leki przeciwbólowe, moczopędne, przeciwmigrenowe i przeciwtrądzikowe,
  • kosmetyki – składniki niektórych kosmetyków mogą wywoływać alergię na słońce,
  • choroby skóry – zalicza się tu egzemę.

Rodzaje alergii na słońce

1. PMLE – polimorficzna erupcja światła

Tuż po ekspozycji skóry na słońce pojawia się swędząca pokrzywka. Występuje na tych partiach twarzy, które są poddane działaniu promieni UV (dekolt, ramiona, plecy). Ta alergia występuje u ludzi żyjących w umiarkowanym klimacie i objawia się wiosną, kiedy skóra jest nagle wystawiana na słońce. Pierwszy raz może pojawić się w dzieciństwie lub młodym wieku. Wysypka rozwija się w ciągu kilku godzin po ekspozycji na słońce i samoistnie ustępuje po kilkunastu godzinach lub kilku dniach, nie zostawia żadnych śladów oraz nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Aby złagodzić jej przebieg wystarczy zastosować maść z kortyzolem.

2. Alergia wywołana lekami

Przyjmowanie niektórych leków i ekspozycja skóry na słońce może objawić się skórną alergią. Jej objawem jest swędząca, czerwona wysypka i pęcherze na skórze. Taki rodzaj alergii najczęściej wymaga wizyty u lekarza, wykonania badań i przyjmowania nowych leków. I pamiętaj, zanim pójdziesz do lekarza, sprawdź w ulotce, czy preparaty, które przyjmujesz, nie powodują reakcji alergicznej na słońce.

3. Pokrzywka słoneczna

To uczulenie najczęściej występuje u młodych kobiet. Objawia się dużymi i swędzącymi zmianami, które znikają w ciągu kilku godzin od zasłonięcia skóry przed promieniowaniem. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie maści z kortyzolem lub wizyta u lekarza. Jako środek zapobiegawczy można zastosować kremy z wysokim filtrem.

Czy alergie słoneczne możne leczyć samemu?

To zależy od objawów i dolegliwości, które towarzyszą uczuleniu. W łagodnych przypadkach wystarczy zastosować maść z kortyzolem i wapno. Jeżeli dodatkowo odczuwasz ból głowy, nudności i masz gorączkę, to powinnaś iść do lekarza. To może bowiem świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym, który zagraża życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *