Do pielęgnacji skóry używa się wielu naturalnych składników. Jednymi z nich są składniki pochodzenia mineralnego. Są bezpieczne dla skóry i włosów, działają bardzo skutecznie i są polecane każdemu, niezależnie od rodzaju cery, jej kondycji, wieku i płci. Sprawdź, które składniki mineralne będą dla ciebie najlepsze.
Mineralne składniki w kosmetykach – co wybrać?
W pielęgnacji skóry oprócz składników roślinnych i zwierzęcych stosuje się także składniki mineralne. Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych zalicza się:
- talk kosmetyczny,
- kaolin,
- ziemię okrzemkową,
- czarne błoto,
- mika,
- puder jedwabny.
TALK KOSMETYCZNY
Jest to sproszkowany steatyt, który charakteryzuje się właściwościami przylegającymi do skóry i chłonnymi. Dlatego dodaje się go do pudrów i różnych kosmetyków do makijażu. Talk używa się jako produkt poślizgowy do masażu i jako preparat ochronny przed depilacją skóry woskiem.
KAOLIN
Powstaje na skutek wietrzenia skał i jest nazywany glinką. Ma duże zdolności chłonne, dzięki czemu stosuje się go jako składnik podkładów i pudrów. Kaolin ma również właściwości ściągające, przeciwzapalne, działa wygładzające, oczyszczające i odkażające. Stosuje się go również do maseczek i peelingów oraz występuje w różnych odmianach w postaci glinki kosmetycznej:
- biała – oczyszcza i stosuje się ją jako biały pigment do kosmetyków kolorowych;
- czerwona – dba o cerę wrażliwą oraz jest pigmentem do pomadek i różów;
- żółta – ma działanie ściągające i wygładzające;
- zielona – ma właściwości przeciwzapalne i zwężające pory, jest stosowana do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.
ZIEMIA OKRZEMKOWA
Powstaje z okrzemek, czyli skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów. Wydobywa się je, mieli i oczyszcza. Stosuje się je jako składnik kosmetyczny do produkcji zasypek lub peelingów.
CZARNE BŁOTO
Zawiera mnóstwo składników mineralnych. Ma właściwości ściągające, przeciwzapalne, nawilżające i antyseptyczne, a do tego pobudza krążenie krwi. Czarne błoto najczęściej stosuje się do okładów w redukowaniu cellulitu, egzemy i stanów zapalnych.
MIKA
Jest minerałem, który stanowi 3% powłoki ziemskiej. Odbija światło, dzięki czemu stosuje się ją w kosmetykach kolorowych. W makijażu nadaje ona perłowy pigment i połysk. Dlatego mikę dodaje się do cieni do powiek, podkładów i pudrów rozświetlających.
PUDER JEDWABNY
Pozyskuje się go z naturalnego jedwabiu, który dobrze łączy kosmetyk ze skórą i dobrze sprawdza się w makijażu. Puder jedwabny jest źródłem aminokwasów, które dbają o cerę, wyrównują jej koloryt, nawilżają i wygładzają.
Dodaj komentarz