Nawet jeżeli korzystamy z zabiegów manicure i pedicure w gabinecie kosmetycznym, powinnyśmy mieć w domu własne akcesoria do pielęgnacji paznokci – tak na wszelki wypadek. Jakie akcesoria do manicure i pedicure warto mieć i jak ich używać?
Obcinacz do paznokci
Długość paznokci to ważna, ale indywidualna sprawa. Krótkie i obgryzione nie prezentują się najlepiej, z kolei za długie, które przeszkadzają w codziennych czynnościach, także nie są dobrym rozwiązaniem. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w akcesorium, które umożliwi nam szybkie skrócenie paznokci. Obcinacz do paznokci może mieć wiele dodatkowych funkcji. Taki w formie breloczka można przyczepić do torebki, suwaka kosmetyczki itp. Niektóre są wyposażone w latarkę, która ułatwi posługiwanie się nimi w nocy. Obcinacz do paznokci bywa składową narzędzi wielofunkcyjnych, takich jak scyzoryk. Kupiony na prezent może być spersonalizowany, to znaczy mieć dowolny grawer lub być wysadzany cyrkoniami. Obcinacz do paznokci jest dostępny w różnych rodzajach i kształtach, w zależności od indywidualnych preferencji. Obcinacze przeznaczone do paznokci u stóp są większe. Obcinacz do paznokci może być zastąpiony nożyczkami.
Cążki do skórek
Zarówno sama płytka paznokcia, jak i jej okolice powinny być zadbane. Suche, zadzierające się skórki często są konsekwencją przesuszenia skóry lub niedoboru witamin. Mogą także powstawać po kontakcie z detergentami jak płyn do naczyń, podłóg lub szyb. Takie substancje zawsze mają negatywny wpływ na skórę dłoni, dlatego przed robieniem porządków w domu warto założyć rękawice ochronne. Dobrym sposobem na suche skórki jest także stosowanie maści z witaminą A lub regularne spożywanie soku z aloesu i marchwi. Jednak aby te rozwiązania przyniosły skutek, potrzeba czasu. Jeżeli oczekujemy natychmiastowych efektów, warto zaopatrzyć się w cążki do skórek, drewniane patyczki, kopytko, radełko lub dłutko do skórek.
Szczoteczka do paznokci
Szczoteczka do paznokci umożliwia dokładne wyczyszczenie paznokci u dłoni i stóp. Najlepiej mieć dwie szczoteczki w różnych kolorach: jedną do manicure, a drugą do pedicure. Szczoteczka do paznokci może mieć różny kształt, kolor i wzór.
Frezarka do paznokci
Frezarka do paznokci jest wykorzystywana głównie do wykonywania paznokci żelowych i akrylowych; wtedy nadaje im odpowiedni kształt. Frezarka do paznokci sprawdzi się także przy klasycznym manicure lub pedicure. Ponadto za jej pomocą usuniemy zrogowaciały naskórek wokół paznokci. Frezy zazwyczaj są wykonane ze stopu różnych metali i obsypek diamentowo-szafirowych oraz mają kształt szpicy, walca, cylindra lub stożka.
Pilnik do paznokci
Pilnik do paznokci to najpopularniejsze akcesorium do manicure i pedicure. Umożliwia nadanie płytce ulubionego kształtu, na przykład kwadratu lub migdała. Pilnik do paznokci jest bardzo prosty w budowie oraz może mieć różną ziarnistość i być wykonany z odmiennych materiałów. Ziarnistość można podzielić na gradację 80-100, 100-180, 240-500 itd. Pilnik do paznokci z najniższą gradacją będzie bardzo ścierny, a z najwyższą – bardzo delikatny. Z kolei pod względem materiału pilnik do paznokci może być metalowy, papierowy i szklany.
Polerka do paznokci/ blok polerski
Polerka do paznokci i blok polerski są stosowane bezpośrednio na płytkę paznokcia oraz mają za zadanie wygładzić ją i nadać jej połysk. Każde z tych akcesoriów zastąpi lakier nabłyszczający, z kolei polerowanie płytki przed nałożeniem lakieru znacząco wydłuży jego trwałość. Blok polerski to najpopularniejsza i najprostsza w budowie odmiana polerki. Godna uwagi jest jeszcze specjalna szczoteczka z uchwytem, która jest uważana za łatwiejszą w użytkowaniu.
Waciki bezpyłowe
Bezpyłowe waciki zastąpią aceton i papier lub chusteczkę higieniczną w celu pozbycia się resztek lakieru przed wykonaniem manicure lub pedicure. Po zmyciu lakieru z paznokci i nałożeniu nowej warstwy, na płytce pozostają resztki włókien lub pyłki po produkcie. Waciki bezpyłowe pomogą nam tego uniknąć.
Tarka do pięt
Tarka do pięt jest stosowana przy zabiegu pedicure w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka. Ten ostatni szpeci nie tylko pięty, lecz także duże palce i podeszwy stóp. Zanim jej użyjemy, warto namoczyć stopy – w ten sposób łatwiej usuniemy obumarły naskórek. Taką kąpiel można uzupełnić przeznaczoną do tego solą lub płynem o właściwościach chłodzących lub regenerująco-nawilżających. Tarka do pięt może być ręczna lub elektryczna. W tym drugim przypadku zwykle posiada kilka trybów – mniej lub bardziej intensywnych.
Separatory
Przydają się przy zabiegu pedicure. Są wkładane pomiędzy palce, a tym samym oddzielają je od siebie i zapobiegają rozmazywaniu się lakieru. Separatory zazwyczaj występują w klasycznej formie wkładek, które wtyka się między palce. Zamiast nich można wybrać specjalne buty (które imitują klapki) z gumowymi elementami do rozdzielania paznokci podczas malowania.
Kuferek kosmetyczny
Wszystkie akcesoria do manicure i pedicure trzeba gdzieś pomieścić. W tym celu dobrze będzie zaopatrzyć się w kuferek kosmetyczny. Taki kufer różni się od zwykłych pudełek, ponieważ został podzielony w taki sposób, aby jak najlepiej zagospodarował dostępne miejsce i jednocześnie umożliwił szybki dostęp do wszystkich przyborów. Kuferek kosmetyczny z powodzeniem zastąpi małą walizkę na kosmetyki, ponieważ dzięki swojej solidnej budowie nie dopuści do ich uszkodzenia.
Fartuch kosmetyczny
Kiedy robimy manicure lub pedicure, narażamy swoje ubrania na zaplamienie. Aby ich uniknąć, możemy zaopatrzyć się w fartuch kosmetyczny. W tej roli sprawdzi się zwykły fartuch kuchenny, ale jeżeli chcemy poczuć się profesjonalnie, nie zaszkodzi zafundować sobie specjalnego fartucha kosmetycznego.
Dodaj komentarz