Pielęgnacja

Pielęgnacja według ajurwedy na jeden dzień

Jeżeli jesteś zainteresowana tematem ajurwedy i chciałabyś rozpocząć pielęgnację, to na początek warto sprawdzić, jak będzie wyglądała przez jeden dzień. Zobacz, jak dbać o ciało rano, w ciągu dnia i wieczorem według zasad ajurwedy.

Poranna pielęgnacja skóry

Kiedy się obudzisz, umyj zęby i język. Weź prysznic, ale pamiętaj, że woda nie może być ani zbyt zimna, ani zbyt ciepła. Do mycia użyj olejku, który cię orzeźwi, a na skórze pozostawi ochronną warstwę. Zrób masaż ciała za pomocą gąbki lub rękawicy – to doskonale pobudzi cię na resztę dnia, a skórze zapewni ładny koloryt i lepsze krążenie krwi.

Po prysznicu na skórze warto zaaplikować balsam, który nawilży skórę, a cerę można ochlapać chłodną wodą, co doda ci energii i cię orzeźwi. Na twarz nałóż lekki krem nawilżający dobrany do pory roku i rodzaju skóry. Jeżeli zostajesz w domu, to na włosy nałóż olejek kokosowy, który zadba o ich nawilżenie i odżywienie.

Jak dbać o skórę w ciągu dnia?

W ciągu dnia możesz odświeżyć jamę ustną poprzez płukanie olejem kokosowym lub sezamowym. Odrobiną tego produkty możesz także posmarować usta. Na twarz rozpyl mgiełkę lub wodę termalną, co da ci odświeżenie i ochłodzenie oraz utrwali twój makijaż. Mgiełkę pozostaw na skórze na chwilę, żeby miała czas się wchłonąć, a jej nadmiar odsącz.

Pielęgnacja skóry wieczorem

Wieczorną pielęgnację rozpocznij od oczyszczenia twarzy z makijażu, sebum, martwych komórek skóry i innych zanieczyszczeń. Możesz to zrobić za pomocą olejku, którego cienką warstwę nałożysz na cerę, a potem zmyjesz wacikiem i ciepłą wodą. Olejki możesz zastosować równie dobrze do oczyszczania całego ciała. Pamiętaj, żeby kosmetyk podgrzać, a potem wmasować go w ciało.

Dobrym rozwiązaniem będzie kąpiel w mleku. Ma ono właściwości łagodzące, zmiękczające i nawilżające. Na noc warto zaaplikować na twarz serum z zawartością skoncentrowanych składników (np. z olejkiem różanym lub pestkami winogron), a na ciało odżywczy balsam lub krem z masłem kakaowym.

Nasya – płukanie nosa w ajurwedzie

W ajurwedzie istnieje pojęcie nasya, czyli płukania nosa. Polega ono na wkropieniu od 3 do 5 kropli ciepłego olejku do każdej dziurki i rozprowadzeniu ich w jamie ustnej. Na koniec zabiegu resztki olejku wydmuchuje się w chusteczkę. Rodzaj produktu dobiera się do typu psychologicznego (doszy):

  • vata – olej sezamowy, masło ghee, olej z tataraku;
  • pitta – masło ghrita (masło ghee z ziołami), olej słonecznikowy, olej kokosowy;
  • kapha – olej z kłączy tataraku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *