Pielęgnacja

Kwasy PHA: jak działają i kiedy je stosować?

Kwasy PHA złuszczają skórę, działają przeciwzapalnie, zapewniają optymalny poziom nawilżenia i wygładzają. Nie podrażniają skóry, tak jak mogą to robić kwasy AHA i BHA. Nie mają skutków ubocznych, więc to hit dla wrażliwej, naczynkowej i suchej cery.

Kwasy PHA to pochodne składników, które naturalnie występują w ludzkiej skórze. Można stosować je przez cały rok, także latem. Na efekty trzeba poczekać co najmniej miesiąc. Działają najskuteczniej w stężeniu powyżej 5%.

Jak działają kwasy PHA?

Kwasy PHA, czyli poli-hydroksykwasy, to:

  • glukoheptanolakton,
  • glukonolakton,
  • kwas laktobionowy.

PHA uczestniczą w procesie wiązania wody, więc dogłębnie nawilżają cerę. To silne antyutleniacze, które walczą z silnymi rodnikami i działają przeciwstarzeniowo. Zapobiegają powstawaniu zmarszczek, dzięki czemu skóra jest młoda i pełna witalności na dłużej.

Kwasy PHA łagodzą podrażnienia i przyspieszają proces gojenia się ran. Wzmacniają barierę ochronną skóry, zapobiegając utracie wody z naskórka. Zabezpiecza przed negatywnym wpływem środowiska. Są niezastąpione, jeżeli chcemy pozbyć się zaskórników i innych niedoskonałości. Te kwasy delikatnie złuszczają martwy naskórek, przygotowując cerę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.

Kwas laktobionowy: efekty stosowania

To kwas, który ma delikatne działanie złuszczając, więc nie podrażnia skóry. Ma przeciwzapalne właściwości, dzięki którym powstrzymamy niedoskonałości, wągry i zaskórniki. Sprawdzi się idealnie w pielęgnacji cery wrażliwej i problematycznej.

Oprócz wspomnianych wyżej właściwości kwas laktobionowy nawilża i wygładza skórę. Już po kilku tygodniach stosowania staje się jędrna, miękka, przyjemna w dotyku i pełna witalności. Kwas łagodzi, uspokaja i koi skórę. Sprawdzi się w leczeniu trądziku różowatego, łojotokowego i atopowego zapalenia skóry.

Czym różni się kwas PHA od kwasów AHA i BHA?

Wszystkie kwasy są skuteczne. Kwas migdałowy, glikolowy czy salicylowy sprawia, że znikają zaskórniki i krostki. Ponadto ujednolicają koloryt skóry. Cera staje się jędrna, elastyczna i sprężysta. Jednak kwasy AHA i BHA mogą mieć skutki uboczne. Skóra może reagować na nie przesuszeniem czy zaczerwienieniem. Są niebezpieczne dla wrażliwej i naczynkowej skóry.

Kwasy PHA mają bardzo podobne działanie, jednak nie podrażniają skóry, są bardzo delikatne i sprawdzą się przy każdym typie cery. Z racji na ich łagodne działanie na efekty musimy poczekać nieco dłużej.

Kto powinien używać kwasów PHA?

Kwasy PHA sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej oraz u osób z cerą naczynkową i sucha. Poli-hydroksykwasy leczą trądzik, egzemy czy łuszczycę. Nadaje się dla każdego, choć mogą być niewystarczające dla skóry tłustej i problematycznej.

Kwasy PHA: skutki uboczne

Kwasy PHA są wyjątkowo delikatne dla skóry, więc rzadko występują skutki uboczne. Jeżeli jednak stosujemy zbyt duże stężenie w niewielkich odstępach, mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie. Trzeba stosować je rozsądnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *