Warzywa i owoce to źródło wielu cennych witamin i minerałów. Co kryje się w awokado? I dlaczego warto wykorzystać je do zrobienia domowej maseczki, a nie tylko jako składnik sałatki? Sprawdź, jakie są właściwości awokado w kosmetyce!
Coraz chętniej sięgamy po owoce i warzywa, bo wiemy, że to w nich kryje się wszystko to, co najlepsze. Wprowadzamy je do swojej diety, żeby zachować równowagę żywieniową i zadbać o swoje zdrowie od środka. Pamiętajmy, że możemy to zrobić również od zewnątrz – owoce upiększają, dlatego warto tworzyć na ich bazie domowe kosmetyki lub szukać produktów, które mają w swoim składzie ekstrakty lub oleje owocowe.
Awokado to skarbnica składników odżywczych, dlatego króluje wśród owoców, które wykorzystuje się także na gruncie pielęgnacji. Co znajdziemy w tym niepozornym owocu?
Bywa nazywane też smaczliwką. To zielony owoc drzewa Persea americana, które naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Z wyglądu przypomina gruszkę i ma podobnie jak ona jedną pestkę. Najczęściej to jego żółtawy lub zielonkawy miąższ wykorzystuje się w kuchni, ale również pielęgnacji. Jeśli owoc jest dojrzały, to pod grubą skórką ma konsystencję masła.
Właściwości awokado wynikają z jego składu. Co zawiera?
1. Kompleks cennych witamin:
- witamina C – wspomaga krążenie, jest przeciwutleniaczem i wzmacnia organizm,
- witamina A – dba o wzrok, przyspiesza odnowę skóry, likwiduje przebarwienia,
- witamina E – najsilniejszy przeciwutleniacz, odmładzający i silnie odżywcze,
- witamina K – wzmacnia kości i wspomaga krzepnięcie krwi, dba o naczynka,
- witamina PP – odpowiada za układ nerwowy, pielęgnuje skórę,
- witamina B1 – działa antyoksydacyjnie, wspomaga metabolizm komórkowy,
- witamina B2 – wzmacnia układ odpornościowy, ma właściwości przeciwzapalne,
- witamina H – zapobiega łysieniu, pozytywnie wpływa na skórę i paznokcie.
- kwas foliowy – zwalcza wolne rodniki, przyspiesza regenerację skóry, ochrania.
2. Zestaw składników mineralnych:
- wapń – wzmacnia kości, zęby i mięśnie, a także odpowiada za prawidłowy sen,
- potas – poprawia pracę serca, reguluje pH i gospodarkę wodno-elektrolitową,
- żelazo – ma właściwości przeciwutleniające, zapobiega anemii,
- miedź – opóźnia procesy starzenia się organizmu i działa antybakteryjnie.
3. Inne składniki:
- lecytyna – poprawia pamięć i koncentrację, wzmacnia włosy i paznokcie,
- błonnik – reguluje trawienie, wspomaga odchudzanie, pochłania metale ciężkie.
Cenne kwasy tłuszczowe w oleju z awokado
Właściwości awokado wynikają również z tego, jak wiele kwasów tłuszczowych zawiera. W około 25-30% składa się z tłuszczów, wśród których znajdziemy m.in. kwas oleinowy, kwas linolowy i nieco mniejsze ilości kwasu palmitynowego i stearynowego. Przewaga kwasów omega-3 i omega-9 sprawia, że awokado jest cennym źródłem NKT – niezbędnych kwasów tłuszczowych, które potrzebne są skórze oraz włosom do zachowania prawidłowego poziomu nawilżenia. To właśnie z lipidów, których sporo w oleju z awokado, zbudowana jest bariera hydrolipidowa naszej skóry. Warto o tym pamiętać.
Awokado w kosmetyce – do włosów i skóry
Ze względu na to, jakie są właściwości awokado, jest ono chętnie stosowane w pielęgnacji. W przemyśle kosmetycznym zdecydowanie częściej wykorzystuje się olej z awokado, który idealnie sprawdza się na zniszczonych włosach lub cerze wymagającej silnego nawilżenia, działania przeciwzmarszczkowego i wygładzenia. Ale również miąższ z dojrzałego awokado można wykorzystać jako bazę do maseczki na twarz lub włosy. Z dodatkiem ulubionego olejku ma idealną konsystencję i sprawia, że odzyskuje blask i piękno. Warto stosować awokado w kosmetyce.
Regularne stosowanie awokado na cerę sprawia, że:
- jest dogłębnie nawilżona,
- wolniej się starzeje,
- jest bardziej wygładzona,
- ma mniej problemów z trądzikiem,
- jest chroniona przed słońcem.
Jeśli chodzi o włosy, awokado działa równie dobrze:
- dodaje pasmom blasku i sprężystości,
- obudowuje i wzmacnia,
- opóźnia starzenie się włosów,
- pozytywnie wpływa na ich wzrost,
- chroni przed słońcem, wiatrem i mrozem,
- kondycjonuje włosy.
Domowe kosmetyki z awokado
- Maseczka z awokado na suchą cerę – miąższ z połówki dojrzałego awokado mieszamy z jednym żółtkiem i łyżką jogurtu naturalnego; nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu, ale pomijając okolice oczu i ust; maseczkę zmywamy ciepłą wodą po 20 minutach.
- Odżywka do włosów z awokado – zmiksowany miąższ z jednego awokado mieszamy z 2 łyżkami jogurtu naturalnego, 1 łyżką miodu i 1 łyżką ulubionego oleju np. arganowego; odżywkę nanosimy na umyte i wilgotne włosy; spłukujemy ciepłą wodą po 20 minutach.
Dodaj komentarz