Masz trądzik i szukasz skutecznego sposobu na jego zlikwidowanie? Poznaj niezwykłe właściwości zwyczajnego aloesu.
Aloes to tak naprawdę określenie niemal 300 różnych gatunków. Co ważne, tylko kilkanaście z nich ma właściwości lecznicze. Dwa najpopularniejsze gatunki to: aloes pospolity (Aloe barbadensis, inaczej Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (Aloe arborescens), który w naturze może dorastać nawet do 5 metrów! Czego jeszcze nie wiesz o aloesie?
Co zawiera aloes?
Aloes pospolity to roślina, która w 96% składa się z wody. Mogłoby się wydawać, że w związku z tym nie ma żadnych interesujących właściwości. Zaskoczeniem jest, że pozostałe 4% aloesu to około 270 różnych substancji czynnych biologicznie! Jakich konkretnie?
To roślina z bardzo dużą zawartością witaminy C. Oprócz tego w aloesie znajdziemy antyoksydacyjną witaminę E, witaminy z grupy B, minerały (fosfor, sód, wapń, miedź, magnez, cynk, potas, żelazo, mangan, chrom), saponiny o działaniu odkażającym, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także 9 z 10 niezbędnych w naszym organizmie aminokwasów.
Właściwości i działanie aloesu
Zarówno w pielęgnacji, jak i lecznictwie, wykorzystuje się głównie sok z aloesu. Znajduje się w mięsistych liściach rośliny, które wystarczy rozgnieść, żeby wycisnąć z nich cenny składnik kosmetyków. Sok z aloesu można pozyskać na własne potrzeby z hodowanego w doniczce aloesu, ale dostępny jest też w aptekach i drogeriach.
To bardzo lekka, orzeźwiająca i świetnie wchłaniająca się substancja, która (jeśli tylko jest stosowana regularnie):
- działa bakteriobójczo;
- zmniejsza stany zapalne;
- zwalcza wolne rodniki;
- przyspiesza regenerację;
- opóźnia starzenie się skóry;
- poprawia mikrokrążenie;
- łagodzi podrażnienia;
- rozjaśnia przebarwienia;
- i ma dziesiątki innych właściwości.
Czy aloes leczy trądzik?
Z roku na rok coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie soku aloesowego w kuracjach antytrądzikowych. Czy słusznie?
Okazuje się, że aloes to doskonały środek bakteriobójczy. Niszczy środowisko bakterii odpowiadających za powstawanie wyprysków. Do tego ma właściwości przeciwzapalne, więc zmniejsza wszystkie ogniska trądziku i łagodzi ewentualne podrażnienia. Rozjaśnia blizny powstałe po trądziku i świetnie nawilża skórę, hamując jednocześnie wydzielanie sebum w nadmiarze. W efekcie skóra jest dobrze nawodniona, ale nie przetłuszczona, dzięki czemu nie ma warunków do powstawania wyprysków.
Jak stosować aloes na trądzik?
Zanim w ogóle pomyślisz o tym, żeby zastosować aloes na trądzik, zrób test uczuleniowy. Niektóre osoby mogą mieć alergię na aloes, dlatego przed jego użyciem warto nałożyć odrobinę aloesu na skórę w zgięciu łokcia lub za uchem (jest najdelikatniejsza w tych miejscach). Jeśli po 24 godzinach nie pojawi się żadna reakcja niepożądana np. zaczerwienienie, można aloes zastosować w formie domowej maseczki.
Sposób na aloes nr 1
Weź świeży sok z aloesu i wetrzyj go w umytą i osuszoną twarz. To składnik, który można stosować na skórę bez żadnych dodatków.
Sposób na aloes nr 2
Wymieszaj miąższ aloesowy z łyżką sody oczyszczonej i nałóż taką maseczkę na twarz na 20 minut. Oba składniki wzmocnioną swoje działanie.
Sposób na aloes nr 3
Ubij na sztywno pianę z białka, wymieszaj z miąższem aloesowym i łyżeczką nawilżającego miodu. Nałóż maskę na twarz na 15 minut.
Dodaj komentarz