Pielęgnacja kręconych włosów może przyprawić o zawrót głowy. Fale, loki i sprężynki nie zawsze dadzą się bezboleśnie rozczesać, perfekcyjnie wygładzić i idealnie ułożyć. I co wtedy zrobić? Jeżeli masz problem z uczesaniem fryzury z kręconych włosów, to zobacz, które kosmetyki, cięcia i triki ci się przydadzą.
Włosy kręcone – czy znasz je dobrze?
Włosy w 85% zbudowane są z keratyny, w 10–15% z wody oraz z minerałów, pigmentów i lipidów. Ogromną rolę odgrywają aminokwasy siarkowe, które wiążą włókna keratynowe. Powierzchnię każdego włosa pokrywają łuski, które w przypadku fal, loków i sprężynek są rozchylone. To jest właśnie najważniejsza cecha włosów kręconych – wysokoporowatość. Włosy wysokoporowate to pasemka matowe, suche oraz mające skłonność do puszenia i elektryzowania się. Co ciekawe, istnieje kilka rodzajów naturalnego skrętu włosa. Wyróżnia się włosy falowane, kręcone i tzw. sprężynki. W każdym z tych rodzajów rozróżnia się z kolei trzy podtypy, które charakteryzują się odmienną teksturą i stopniem skrętu włosa.
Tego twoje kręcone włosy nie lubią
Są pewne zabiegi i kosmetyki, które na włosach kręconych się nie sprawdzą. Jeżeli masz kręcone włosy, to nie wolno ci:
- myć ich w gorącej wodzie, bo łuski bardziej się odchylą, a pasemka staną się matowe;
- czesać ich na sucho, bo będą się elektryzować i puszyć;
- używać cienkiego grzebienia o gęsto ułożonych ząbkach, co może prowadzić do łamania i wyrywania włosów;
- energicznie wycierać włosów ręcznikiem;
- używać suszarek i prostownic, które wysuszają pasemka;
- poddawać włosy intensywnym zabiegom stylizacyjnym;
- stosować kosmetyki z alkoholem i detergentami, które wysuszają pasemka i skórę głowy.
Najlepsze składniki dla włosów kręconych
W kosmetykach do włosów kręconych szukaj trzech rodzajów składników, których zadaniem będzie nawilżenie i odżywienie. Będą to:
- Humektanty – substancje nawilżające, które wchłaniają wilgoć i zapewniają włosom nawilżenie. Humektantami są między innymi: kwas hialuronowy, gliceryna, sok z aloesu, miód, mocznik i panthenol.
- Emolietny – tworzą ochronną powłoczkę, która natłuszcza i zmniejsza odparowanie wody. Do tej grupy zaliczamy: olej lniany, olej arganowy, oliwę z oliwek, masło Shea, masło jojoba, silikony, parafinę.
- Proteiny – regenerują zniszczone włosy. Znajdziesz je w: jajkach, jogurtach i kefirze. Proteinami hydrolizowanymi są: jedwab, keratyna, mleczko pszczele, kolagen i l-cysteina.
Pamiętaj, że silikony, które należą do emolientów, wcale nie pielęgnują kręconych włosów. Wprawdzie zapewniają im ładny wygląd i naturalny połysk, ale tworzą na ich powierzchni warstwę nieprzepuszczającą innych substancji. Plusem tej sytuacji jest to, że zanieczyszczenia nie zaszkodzą pasemkom. Z drugiej jednak strony silikony uniemożliwiają przedostawanie się dobroczynnych składników w głąb włosa. Co zatem zrobić? Nie używaj silikonów, które nie rozpuszczają się w wodzie, a które można usunąć tylko szamponem z SLS.
Jak myć i suszyć kręcone włosy?
Włosy kręcone należy myć bardzo delikatnie z zastosowaniem odpowiedniego szamponu. Mycie trzeba zakończyć letnim lub chłodnym strumieniem wody, który zamknie łuski włosowe. Pasemka osusza się ręcznikiem, wykonując delikatne ruchy, nie trąc mocno skóry głowy i nie ciągnąc włosów. Następnie nakłada się odżywkę, a włosy rozczesuje się grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Jeżeli nie możesz pozostawić włosów kręconych do wyschnięcia, to użyj suszarki z funkcją jonizacji i chłodnym nawiewem.
Kosmetyki do włosów kręconych
- Szampon do włosów kręconych powinien delikatnie oczyszczać i mieć lekką formułę, która nie obciąży pasemek. Taki kosmetyk zapobiegnie puszeniu i elektryzowaniu się włosów oraz nadmiernemu skręcaniu, a także zapewni falom, loczkom i sprężynkom lekkość. Taki produkt powinien zawierać między innymi: ekstrakt z bambusa, proteiny i olejki roślinne.
- Odżywka do włosów kręconych powinna zawierać emolienty, które mają działanie natłuszczające i wygładzające. Poza tym kosmetyk zapobiegnie przesuszeniu, osłabieniu i wypadaniu. Zapewni również połysk, wzmocni kondycję i sprawi, że nie będą podatne na szkodliwe czynniki z zewnątrz. Podobne właściwości mają olejki roślinne. Popularnym i skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym z zastosowaniem tego preparatu jest olejowanie włosów. Do tego celu najlepiej sprawdzą się: olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, oliwa z oliwek.
Jak obciąć włosy kręcone?
Włosy kręcone można obciąć na wiele różnych sposobów, dzięki którym zyskają lekki i modny wygląd. To, jak nowa fryzura ułoży się po obcięciu, będzie zależało od: naturalnego sposobu ułożenia włosów, gęstości loków i rodzaju skrętu. Dlatego najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie to wizyta w profesjonalnym salonie fryzjerskim u doświadczonego stylisty. Fryzjer doradzi, jaka długość włosów będzie dla ciebie najlepsza oraz podpowie, jak je pielęgnować i jakich kosmetyków używać.
Stylizacja włosów kręconych
To wcale nie taka prosta sprawa. Włosy kręcone są dość trudne w stylizacji i możemy ujarzmić je za pomocą odpowiednich kosmetyków lub akcesoriów. Przydadzą ci się pianki lub kremy o lekkiej formule, które na pasemkach rozprowadzisz za pomocą grzebienia z szerokim rozstawem zębów. Do wymodelowania fryzury z kręconych włosów przyda ci się również suszarka z dyfuzorem. Jeżeli jednak nie masz ochoty na profesjonalną stylizację, to pozwól włosom ułożyć się w naturalny sposób.
Dodaj komentarz