Pielęgnacja

Zdrowe i zadbane stopy latem

Skóra na stopach wydaje się odporna na urazy, w dodatku często jest schowana w bucie, dlatego nie poświęcamy jej należytej uwagi. Tymczasem skóra stóp jest silnie unerwiona i narażona na dźwiganie ciężaru całego ciała, więc każde zaniedbanie wywołuje dolegliwości, a w dodatku ją szpeci. Co zrobić, aby stopy były zdrowe i zadbane, zwłaszcza latem? Poniżej przedstawiamy częste problemy stóp i środki zaradcze.

Grzybica stóp

Grzybica objawia się swędzeniem i pieczeniem stóp oraz pojawianiem się pęcherzyków między palcami. Aby uchronić się przed infekcją, należy codziennie myć stopy wodą z mydłem, dokładnie je osuszać i wcierać w nie preparaty antygrzybicze. Wskazane jest częste zmienianie skarpetek i rajstop oraz noszenie butów, które nie powodują potliwości stóp. Za wszelką cenę unikaj pożyczania obuwia. Jeżeli to, które nosisz, jest mało przewiewne, wyściel je wkładkami wchłaniającymi wilgoć. Nie chodź boso w żadnym publicznym miejscu.

Odparzenia stóp

Jeżeli odparzyłaś stopy, wymocz je w wodzie z nadmanganianem potasu, wyciągiem z rumianku lub z mocną esencją herbacianą. Po kwadransie delikatnie osusz stopy. Jeżeli nosisz pełne buty, wybieraj skarpetki bawełniane.

Pękające pięty

Ratunek na pękające pięty to regularne przyjmowanie witaminy A+E i pielęgnacja stóp. Codziennie mocz stopy, ścieraj zrogowaciałą skórę szklaną tarką i wcieraj w pięty witaminę A, tłustą maść lub specjalny krem.

Rogowacenie stóp

Wymocz stopy w naparze z nasion nostrzyka i kozieradki, co ułatwi usunięcie warstwy rogowej. Po użyciu tarki wygładź skórę stóp peelingiem, po czym pokryj ją grubą warstwą kremu zmiękczającego lub zwalczającego zrogowacenia.

Odciski

Wymocz stopy, osusz je i nałóż na odcisk plaster lub płyn na odciski. Po kilku dniach znowu wymocz stopy, po czym zetrzyj tarką nadmiar zrogowaciałej skóry wokół odcisku. Użyj cążek, aby wyciągnąć rdzeń. Jeżeli nie sposób usunąć całego korzenia, powtórz czynności.

Modzele

To inaczej odciski poprzeczne, które powstają na podeszwie stopy. Jeżeli są niewielkie, wystarczy zacząć nosić pelotki, czyli miękkie wkładki, które umieszcza się poniżej kości śródstopia. Codziennie po umyciu stóp smaruj modzele kremami zmiękczającymi skórę. Raz w tygodniu wykonaj pedicure, a po dokładnym osuszeniu stóp nałóż na nie maskę zmiękczającą, którą należy zmyć po 30 minutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *