Pielęgnacja

5 domowych sposobów na pękające pięty

Pękające pięty to powszechny, bolesny i uciążliwy problem. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to zazwyczaj sprawiają ból podczas stania, siedzenia lub chodzenia. Może to być przyczyną poważnych infekcji, dlatego nie warto tego lekceważyć. Poznaj 5 domowych sposobów na pękające pięty.

Domowe sposoby na pękające pięty są naprawdę proste i nie wymagają zbyt wielkiego nakładu czasu. Najważniejsza w tym wszystkim jest systematyczność. Pękające pięty dotyczą wielu osób w różnym wieku. Jest to dokuczliwe szczególnie latem, gdy nosimy odkryte buty.

Skóra pięt jest o wiele grubsza niż w innych częściach ciała. Naskórek narasta szybko i nie złuszcza się samodzielnie. Musimy usunąć go mechanicznie, aby przywrócić mu jędrność i zapobiec pękaniu.

Koniecznie zadbaj o stopy, dopóki nie jest za późno, bo to może nieść za sobą poważne konsekwencje. Rany są siedliskiem wirusów i bakterii, które są groźne dla życia i zdrowia. Zapoznaj się z 5 domowymi sposobami na pękające pięty, aby zapobiec problemowi.

Dlaczego pięty pękają?

 Przez wysuszoną skórę, która jest skutkiem:

  • niedożywienia,
  • picia niewielkiej ilości płynów,
  • niedoborem witaminy A.

 Przez źle dobrane obuwie:

  • zbyt cienka podeszwa,
  • zbyt wysoki obcas.

 Przez nadwagę:

  • Nadmiar kilogramów sprawia, że skóra pięt się rozszerza i pęka.

 Przez cukrzycę:

  • U diabetyków skóra jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego jest podatna na urazy.

 Ze względu na genetykę:

  • Schorzenie pękających pięt często spotykane jest z pokolenia na pokolenie.

5 domowych sposobów na pękające pięty

To problem, z którym można i trzeba walczyć nawet domowymi sposobami. Najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja. Jakie są najpopularniejsze sposoby na suche, pęknięte pięty?

1. Kąpiele stóp w wodzie z solą

Najlepiej sprawdzi się tutaj sól lecznicza. Sól kuchenna się nie sprawdzi, zwłaszcza jeżeli na piętach już powstały rany. Zaopatrz się w sól np. bocheńską, która leczy pękające pięty i łagodzi podrażnienia.

2. Ziołowe kąpiele stóp

Stwórz mieszankę na bazie np. siemienia lnianego, rumianku i kozieradki. Zalej zioła wrzątkiem, a po ostygnięciu zamocz stopy w ciepłej wodzie na 20 minut. Można urozmaicać kąpiele, dodając nagietek, liście brzozy i inne zioła, które wpadną nam do głowy.

3. Moczenie stóp w siemieniu lnianym

Zalej nasiona wrzątkiem, a po ostudzeniu mocz stopy w wywarze. Po kąpieli wetrzyj w skórę krople witaminowe A+E, a następnie retinol, aby zmiękczyć i uelastycznić skórę.

4. Złuszczanie zrogowaciałego naskórka

Peelingi stóp są bardzo istotne. Możesz użyć w tym celu skarpet złuszczających. Nie zaleca się stosowania tarki i pumeksu, bo to jedynie pogłębia problem.

5. Kuracja retinolem

Niedobory witaminy A skutkują przesuszonym, pękającym naskórkiem. Dlatego po każdym peelingu pięt wcieraj w nie retinol, a po wchłonięciu nałóż grubą warstwę kremu regenerującego dla zniszczonej skóry. Najlepiej przeprowadzaj tę kurację na noc, owiń stopy folią i załóż bawełniane skarpety.