Pielęgnacja

Zmarszczki. Czy już je masz?

Pojawiają się wokół oczu, na czole, przy ustach. Mamy je lub będziemy mieć na twarzy, szyi i dekolcie. O czym mowa? Chodzi tu o zmarszczki. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, z jakich powodów powstają i jakie są ich rodzaje.

Zmarszczki – kiedy i dlaczego powstają?

Kiedy poziom kolagenu i elastyny w skórze maleje, twarz pokrywa się siateczką zmarszczek. Brak odpowiedniego nawilżenia, witamin i innych składników odżywczych również skutkuje pogorszeniem się kondycji cery. Negatywny wpływ mają także papierosy, alkohol, stres, promieniowanie słoneczne i inne czynniki zewnętrzne. Co więcej, sucha i wrażliwa cera jest bardziej narażona na powstawanie zmarszczek. Skóra tłusta i mieszana nie starzeje się tak szybko. Czy wiesz, że zmarszczki pojawiają się już około 25 roku życia? Już wtedy możemy powiedzieć, że skóra staje się dojrzała. Ponadto wokół oczu pojawiają się tzw. kurze łapki, a między brwiami lwia zmarszczka; pogłębiają się także bruzdy nosowo – wargowe.

Jakie znasz rodzaje zmarszczek?

Zmarszczki dzielimy ze względu na przyczynę i tempo ich powstawania. Wyróżnia się zmarszczki mimiczne, grawitacyjne i strukturalne. Pierwsze z nich są skutkiem ruchów mięśni mimicznych twarzy. Jeżeli często śmiejesz się, ściągasz i marszczysz brwi lub wyrażasz jakiekolwiek inne emocje, zmarszczki pojawią się bardzo szybko i wkrótce staną się głębokie i dobrze widoczne. Zmarszczki grawitacyjne są skutkiem obniżenia się poziomu elastyny i kolagenu w skórze twarzy. Takie zagłębienia widoczne są w okolicach powiek i ust oraz na policzkach i szyi. Natomiast zmarszczki strukturalne to inaczej zmarszczki posłoneczne. Powstają na skutek zażywania długich kąpieli słonecznych i niestosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Zmarszczki takie znajdują się wokół oczu, na czole, policzkach i szyi.

Jak dbać o skórę dojrzałą?

Najważniejszym elementem pielęgnacji cery jest nawilżenie. W ciągu dnia przyjmuj około 1 litra niegazowanej wody. Stosuj także kremy z zawartością kwasu hialuronowego, koenzymu Q10, mocznika, olejków kosmetycznych i innych substancji, które podnoszą poziom kolagenu i poprawiają jędrność skóry. Regularne masaże wykonywane w domu lub w gabinecie kosmetycznym również zapewnią prawidłowy owal twarzy i wygląd cery. Pamiętaj o systematycznym złuszczaniu i rozjaśnianiu. Dzięki takim zabiegom twoja skóra stanie się gładka i promienna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *