Pielęgnacja

Spierzchnięte usta. Czy na pewno wiesz, co wysusza skórę ust?

Czy wiesz, dlaczego masz spierzchnięte usta? Przyczyn tego problemu może być wiele, a niektóre z nich wcale nie są oczywiście. Sprawdź, dlaczego usta wysychają.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że skóra w różnych miejscach naszego ciała, ma różną grubość. Najdelikatniejsza jest pod oczami, na dłoniach, na szyi, ale również na ustach. I właśnie stąd bierze się częsty zimowy problem ze spierzchniętymi ustami.

Spierzchnięte, czyli jakie?

Co to znaczy, że ktoś ma spierzchnięte usta? Objawami spierzchniętych ust jest nadmierna suchość, szorstkość i pękanie skóry warg. Pozbawione ochronnej warstwy lipidowej usta mogą tracić cenne składniki odżywcze i niezbędną wodę, w efekcie czego są podrażnione. Spierzchniętym ustom może towarzyszy swędzenia, pieczenia, a nawet ból, jeśli na popękanej skórze zrobią się drobne rany.

Przyczyny pierzchnięcia ust

Dlaczego usta wysychają? Bezpośrednią przyczyną jest brak wystarczającej bariery ochronnej, która mogłaby naturalnie zapobiec utracie wody – na skórze ust nie ma gruczołów łojowych i mało jest melaniny, która pochłania promieniowanie UV. Jednak tak naprawdę problemem są nasze przyzwyczajenia i brak dostatecznej pielęgnacji skóry ust.

Powody, dla których usta zaczynają pierzchnąć, to:

  • niedobór witamin z grupy B;
  • złe warunki atmosferyczne: mróz, wiatr i wilgoć;
  • nieużywanie pomadki ochronnej;
  • częste oblizywanie ust;
  • matowe szminki.

To najczęściej wymieniane przyczyny pierzchnięcia ust, ale nie jedyne. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jest jeszcze kilka mniej oczywistych przyczyn wysychania i pękania skóry na ustach.

Mniej oczywiste przyczyny pierzchnięcia ust

Czy wiedziałaś, że to może powodować suchość skóry ust?

  1. Alergia – wiemy, że uczulenie może objawiać się na wiele różnych sposobów, ale nikt nie wiąże go nigdy z wysuszonymi ustami. Okazuje się, że jednym z objawów alergii mogą być właśnie spierzchnięte usta. Jeśli problem ten pojawia się u ciebie nagminnie, koniecznie zrób test alergologiczny.
  2. Odwodnienie – kolejna przyczyna pierzchnięcia ust to odwodnienie organizmu. Kiedy jesteśmy odwodnieni, pogarsza się kondycja całego naszego organizmu, skóra traci elastyczność i staje się poszarzała. Brak odpowiedniego nawodnienia objawia się także na ustach.
  3. Oddychanie przez usta – gdy mamy katar, zmuszeni jesteśmy do oddychania przez usta, a wówczas nasze usta szybko wysychają i zaczynają pierzchnąć. Wszystko dlatego, że woda znajdująca się w skórze warg zaczyna wtedy szybciej parować, pojawia się uczucie suchości i napięcie.
  4. Dotykanie ust – są osoby, które nieświadomie dotykają ust zdecydowanie częściej niż przeciętny człowiek. To także może być powodem, dla którego skóra warg zaczyna wysychać i pierzchnąć. Dotykając usta, możemy je podrażnić, a także przenieść na nie niekorzystne bakterie.
  5. Geny – zdarza się, że suchość ust jest wrodzona i wówczas problemu nie da się tak łatwo pozbyć. Jeśli przewlekle spierzchnięte usta to symptom, który zauważamy u siebie, warto przypomnieć sobie, czy nie jest to rodzinny problem. Być może odziedziczyliśmy skłonność do przesuszania skóry.
  6. Słońce – spierzchnięte usta są też jednym z objawów poparzenia słonecznego, które bardzo często dotyczy naszej twarzy, którą trudno ochronić przed szkodliwym promieniowaniem UV. Bardzo cienka skóra ust jest wyjątkowo narażona na działanie słońca, zwłaszcza gdy nie ma ochrony.
  7. Zanieczyszczenia – to, co wisi w powietrzu, także wpływa na to, jak wyglądamy. Usta mogą pierzchnąć częściej osobom mieszkającym w mieście, ponieważ są narażone na działanie większej ilości zanieczyszczeń powietrza, spalin, toksyn, smogu. Suche i ciężkie powietrze to także jedna z przyczyn.
  8. Szorstka poduszka – jeśli zdarza ci się budzić ze spierzchniętymi ustami, może się okazać, że problem ten powoduje niewłaściwa pościel. Bardzo szorstka poszewka na poduszkę, po której możemy w nocy trzeć ustami, to czasami także przyczyna pierzchnięcia ust. Naprawdę nieoczywista!
  9. Choroba – najłatwiej zauważyć zwiększoną suchość ust w okresie, gdy odporność naszego organizmu spada i po prostu jesteśmy chory. Czasami zwykłe przeziębienie może się skończyć podrażnionymi, suchymi i popękanymi ustami, którym nie pomoże nawet balsam do ust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *